Chipsy z jarmużu

Zaskakujące w każdym calu, zielone, chrupiące i pyszne - chipsy z jarmużu. Widziałam  kiedyś jak robiono je w telewizji śniadaniowej. W ten weekend wypróbowałam je na mojej rodzince! Pyszne!!! I to zaskoczenie, kiedy bierzemy liść i on jest chrupiący i pełen smaku - bezcenne. Spróbujcie, na pewno wam zasmakuje.



200 g  umytego  jarmużu w kawałkach ( ja kupiłam gotowy produkt w  sklepie Aldi)
3 łyżki oliwy
2 płaskie łyżeczki przyprawy curry

Jarmuż pozbawiamy ewentualnych grubych łodyg i rwiemy na mniejsze kawałki.



Polewamy oliwą wymieszaną z przyprawą i dokładnie mieszamy aż oliwa pokryje wszystkie listki. Rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia

 i pieczemy w 170 stopniach przez około 10 minut aż będą chrupiące. Uważamy, aby nie przypalić.
Serwujemy zdumionym domownikom. :)

Bułeczki dyniowe z otrębami

Nie zdążyliśmy wczoraj wieczorem kupić bułek dla dzieci do szkoły i nie miałam innego wyjścia jak upiec swoje własne bułeczki. Dyniowa pulpa w lodówce czekała na swoje wykorzystanie i oto jak powstały te wypieki, a wyszły naprawdę pyszne. Rano były równie mięciutkie i wilgotne jak poprzedniego dnia wieczorem, kiedy je piekłam. Bułeczki mają super karmelowy kolor, mięciutki i wilgotny miąższ oraz  delikatną skórkę. Naprawdę udany i godny polecenia wypiek.

bułeczki dyniowe w otrębami:

450 g pulpy z dyni
450 g mąki pszennej pełnoziarnistej
450 g mąki wrocławskiej
100 g drożdży
1 szklanka ciepłego mleka
4 jajka
1 łyżka cukru brązowego
2 szklanki otrąb pszennych
1 płaska łyżka soli
2 łyżki ziaren sezamu
jajko do posmarowania

Z drożdży, mleka i cukru robimy zaczyn i odstawiamy do wyrośnięcia. Dodajemy mąkę, otręby, pulpę, jajka, sól i wyrabiamy miękkie ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia co najmniej na godzinę. Formujemy 18 bułeczek i układamy na blaszce, zostawiamy na 15 minut aż nieco urosną. Smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy ziarnami sezamu. Pieczemy około pół godziny w 180 stopniach. Studzimy na kratce.
Smacznego!


Ciasto z kiwi

To pasiaste, zielone cudeńko powstało dla przyjaciela, który potrzebował poczęstować ciachem swoje koleżanki i kolegów z pracy. Trochę bałam się jak ten kilogram owoców kiwi się zetnie z żelatyną, ale dałam radę! Wygląda smakowicie, a smakuje superaśnie. Nie za słodkie, nie za kwaśne, lekkie i orzeźwiające! Typowo letni wypiek.. bo przecież za oknem prawie lato. U nas, w Nysie dziś 23 stopnie!

ciasto z kiwi:

biszkopt z 4 jajek
600 ml kremówki
200 g serka śmietanakowego ( typu Philadelfia)
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki cukru krzysztąłu
3 galaretki o smaku kiwi ( lub agrestu)
1 kg obranych i pokrojonych na kawałki owoców kiwi
2 kiwi do dekoracji
woda z cytryną

Kiwi z 3 łyżkami cukru gotujemy przez chwilę na małym gazie. Blendujemy na gładko i  dodajemy 2 galaretki rozpuszczone w 1 szklance wrzątku. Odstawiamy do zastygnięcia do lodówki. Trochę to potrwa, ale nie zniechęcajcie się - na pewno się zetnie!

Kremówkę ubijamy z cukrem pudrem i dodajemy porcjami serek śmietankowy. Potem dajemy 1 galaretkę rozpuszczoną w połowie szklanki wrzątku. Odstawiamy do stężenia.

Biszkopt nasączamy wodą z cytryną i wylewamy połowę masy śmietnkowo-serowej. Na to połowa masy z kiwi i znowu śmietankowa ( odstawiamy odrobinę do dekoracji) i  masa kiwi. Na końcu dekorujemy kleksikami masy i kawałkami kiwi. Schładzamy w lodówce.
Smacznego!

Farfalle z łososiem, kaparami i czarnymi oliwkami

Dziś proponuję wam kolejne ekspresowe danie dla niecierpliwych - oczywiście niezawodny makaron. Słodkie kokardki - farfalle z aromatycznym wędzonym łososiem i dodatkiem kaprów, oliwek i listów bazylii. Pyszne i szybkie.

farfalle z łososiem:

400 g makaronu kokardki (farfalle)
200 g wędzonego łososia
25 czarnych oliwek
1/3 szklanki oliwy z oliwek
1 cebula
2 posiekane ząbki czosnku
30 g kaparów z zalewy
pieprz
15 listków świeżej bazylii

 Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Oliwę rozgrzewamy w wysokiej patelni i podsmażamy posiekaną cebulę i czosnek. Dodajemy wędzonego łososia i chwilę smażymy, potem pokrojone oliwki i kapary i doprawiamy do smaku pieprzem. Soli nie dajemy, gdyż wędzony łosoś jest wystarczająco słony. Dodajemy makaron i listki bazylii i mieszamy chwilę podgrzewając. Podajemy posypane parmezanem.
Smacznego!

Ekspresowa owocowa rolada biszkoptowa

Dziś coś ekstraszybkiego dla łasuchów, którzy nie lubią długo czekać - ekspresowa rolada. Inspirowałam się tym przepisem, ale stworzyłam swoją własną wersję tego ciasta. Wilgotne, mięciutkie i pełne soczystych owoców. Rodzinka lubi to! :)


rolada biszkoptowo-owocowa:

5 jajek
1/2 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
1 kisiel cytrynowy
1 szklanka mąki pszennej
1/3 szklanki oleju
1 łyżka masła
 puszka brzoskwiń
3 kiwi

Brzoskwinie osączamy na ręczniku papierowym, kiwi obieramy. Dużą blachę ( taką z piekarnika) smarujemy tłuszczem i wykładamy papierem do pieczenia.



Papier obficie smarujemy masłem. Owoce kroimy na plasterki i układamy na wysmarowanym masłem papierze.


Białka ubijamy na sztywno z cukrem i cukrem waniliowym, potem dodajemy żółtka, kisiel, mąkę z proszkiem i olej. Gotowe ciasto wylewamy na owoce.


Delikatnie rozprowadzamy i wyrównujemy.


Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut. 
Odwracamy upieczone, ciepłe ciasto na ściereczkę i delikatnie ściągamy papier.

Zwijamy ciasno i zostawiamy w ściereczce, aby przestygło.


Posypujemy cukrem pudrem.
Smacznego!

Czekoladowe ciasto z wiórkami i białą

 czekoladą

Do niedzielnej kawki  polecam szybkie ciasto czekoladowe z kawałeczkami białej czekolady i wiórkami kokosowymi. Wilgotne, z lekką kokosowa nutą wspaniale będzie się komponowało z małą czarną czy kubkiem gorącego kakao. U mnie skusili się wszyscy, nawet mężusiowaty, który ostatnio coś kręci nosem na wiórki kokosowe. :)


ciasto czekoladowe:

1 margaryna
1 szklanka cukru
1/4 szklanki wody
4 łyżki ciemnego kakao
5 jajek
1 szklanka mąki
1 łyżeczka octu
cukier waniliowy
130 g wiórek kokosowych
100 g białej czekolady
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Margarynę, wodę, cukier i kakao gotujemy na wolnym ogniu przez 5 minut i odstawiamy do wystygnięcia. Dodajemy żółtka, cukier waniliowy, mąkę, proszek i ocet. Potem dodajemy  100 g wiórek i posiekaną biała czekoladę. Na koniec delikatnie wmieszujemy ubitą pianę z białek. Wlewamy do  małej tortownicy (około 22 cm) wyłożonej papierem i posypujemy resztą wiórek kokosowych. Pieczemy  w temperaturze 190 stopni przez około 40 minut.
Smacznego!

Tort owocowy ogród

Ten uroczy torcik powstał na 30 rocznicę ślubu naszych przyjaciół. My w tym roku obchodzimy 20 rocznicę.. też nieźle! Może ktoś na moja rocznicę zrobi taki torcik... :)


torcik owocowy ogród:

upieczony biszkopt
600 ml kremówki
2 łyżki cukru pudru
puszka brzoskwiń
2 galaretki brzoskwiniowe
owoce do dekoracji ( 2 kiwi i kilkanaście kulek winogrona i jedna pomarańcza)

Biszkopt dzielimy na 3 części i nasączamy go sokiem z brzoskwiń. Kremówkę ubijamy z cukrem i dodajemy jedną galaretkę rozrobioną w pół szklanki wrzątku. Odstawiamy śmietanę do zastygnięcia. Brzoskwinie kroimy na małe kawałki, odstawiamy 3 połówki do dekoracji. Biszkopt przekładamy śmietaną i dajemy połowę pokrojonych brzoskwiń, potem druga warstwa. Resztą śmietany wykańczamy tort i robimy kwiatki z owoców. Druga galaretkę rozpuszczamy w szklance wrzątku i kiedy lekko stężeje smarujemy owoce pędzelkiem, aby ładnie błyszczały. Schładzamy w lodówce.
Smacznego!

Jabłka w karmelu

Dziś dla mojej kochanej czeradki  na deser zrobiłam jabłuszka w karmelu. Ten typowo amerykański przysmak kusił mnie już od jakiegoś czasu. Słodki karmel i chrupiące zielone jabłuszko - pyszne urozmaicenie dnia. Dzieci ( i nie tylko  one!) były zachwycone. Idealna przystawka na przyjęcia dla dzieci.




jabłka w karmelu:

5 zielonych jabłek ( Granny Smith, lub Golden Delicius)
2/3 szklanki cukru
2/3 szklanki wody
2/3 szklanki kremówki
opcjonalnie posypka cukrowa

Jabłka myjemy i nadziewamy na widelce. Wodę zagotowujemy z cukrem i karmelizujemy w garnku z grubym dnem na małym ogniu - potrwa to około 10 minut. Nie mieszamy! Kiedy cukier uzyska brązową barwę ściągamy z ognia i dodajemy śmietankę. Mieszamy. Odstawiamy do zastygnięcia. Polewamy jabłuszka i odstawiamy aby karmel zastygł. Możemy posypać cukrową posypką.
Smacznego!

Kurczak tikka-masala

Danie to jadłam po raz pierwszy u moich przyjaciół. Zachwyciło mnie intensywnym smakiem i aromatem. To typowo brytyjskie danie inspirowane kuchnia indyjską. Ponieważ nie znalazłam niezbędnej do tego dania mieszanki garam masala w sklepie, kupiłam wszystkie składniki i zrobiłam swoją własną. Danie jest szybkie i pyszne, można je podać zarówno  na obiad jak na ciepłą kolację. Podajemy z ryżem lub chlebkiem naan. U nas w domu jemy i z ryżem i z chlebkiem. :)



kurczak tikka-masala:

4 piersi z kurczaka
1 puszka pomidorów
1 karton przecieru pomidorowego
1/2 szklanki jogurtu naturalnego
1/2 puszki mleka kokosowego
oliwa do smażenia
przyprawa garam masala
sól pieprz
*opcjonalnie mąka ziemniaczana lub kukurydziana

Kurczaka kroimy w kostkę i zalewamy jogurtem wymieszanym z 3 łyżeczkami przyprawy garam masala. Odstawiamy na kilka godzin do zmacerowania. Kurczaka smażymy na rozgrzanej oliwie na złoto, dodajemy pomidory i przecier. Dusimy 20 minut i dodajemy mleko kokosowe, doprawiamy do smaku i jeżeli danie jest za rzadkie zagęszczamy mąka kukurydzianą lub ziemniaczaną. Serwujemy z chlebkiem naan i ryżem.
Smacznego!

Babeczki kokosowe serniczki

Kolejny wypiekł powstał dlatego, by nie zmarnowało się mleczko kokosowe, którego pół puszki miałam w lodówce. Po krótkich poszukiwaniach w internecie znalazłam przepis, do którego wszystkie składniki znajdowały się w mojej lodówce i spiżarni. Tak powstałe te małe cudeńka - delikatne, wilgotne, o wyczuwalnym kokosowym smaku i maślano-otrębowym spodzie. Pyszne. Miały wzięcie na świątecznym stole.

serniczki kokosowe:

spód:

20g otrębów pszennych
100 g masła
100 g wiórek kokosowych

Masło roztapiamy i mieszamy z wiórkami i  otrębami. Gotowa mieszanką wykładamy silikonowe foremki do muffinek - około 1łyżeczki na jedną foremką. Ugniatamy i wkładamy do lodówki na 10 minut.


masa serowo-kokosowa:

1/2 kg  białego sera mielonego
200 ml mleczka kokosowego
1/2 szklanki cukru pudru
2 jajka
1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej ( 20g)
2 cukry waniliowe
100 g wiórek kokosowych

Ser miksujemy z cukrem, cukrem waniliowym i mlekiem kokosowym i dodajemy jajka, na koniec mąkę ziemniaczaną i połowę wiórek kokosowych. Wylewamy masę na schłodzony spód i posypujemy resztą wiórek kokosowych.

Pieczemy prze 15 minut w 175 stopniach a potem 30 minut w 120. Studzimy w piekarniku. Po wystudzeniu schładzamy w lodówce.
Smacznego!


Wesołych Świąt

 Dziś chciałam Wam wszystkim życzyć świąt pełnych błogosławieństwa Bożego, radosnych rodzinnych chwil, spokoju i słonecznej pogody i żeby chwile przy świątecznym stole były pełne mądrych rozmów i uniesień podniebienia.
Ciasteczkowe pozdrowienia. :)


Mazurek z kajmakiem i konfiturą 

pomarańczową


Dziś kolejny wypiek świąteczny - mazurek. Przyznaję się bez bicia, że to pierwszy w mojej kulinarnej przygodzie z pieczeniem. Super połączenie kruchego, maślanego ciasta, słodziutkiego kajmaku i aromatycznej, domowej konfitury w ubranku z orzechów nerkowca i paseczków czekolady. Niebo w gębie! No i zupełnie bez kalorii, serio! Przepis z świątecznej gazetki Biedronki.


kruche ciasto:

250 g mąki
1 łyżka mąki ziemniaczanej
180 g masła
50 g cukru pudru
2 żółtka
szczypta soli

Mieszamy obydwie mąki, sól i cukier puder. Dodajemy zimne masło i siekamy nożem. Potem dodajemy żółtka i zagniatamy ciasto. Wkładamy je na godzinę do lodówki. Potem wałkujemy i wylepiamy blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Z resztek ciasta robimy wałeczki i wylepiamy nimi boki tworząc rancik wokół ciasta.


Nakłuwamy całe ciasto widelcem i pieczemy przez około 20 minut w 190 stopniach.

nadzienie:

słoik konfitury pomarańczowej
mała puszka kajmaku
80 g orzechów nerkowca
100 g czekolady gorzkiej
100g czekolady białej
2 łyżki masła

Wystudzone ciasto smarujemy najpierw kajmakiem, a potem konfiturą. Posiekanymi orzechami nerkowca posypujemy ciasto. Czekolady roztapiamy w mikrofalówce razem z łyżka masła i polewamy mazurek. Odstawiamy w chłodne (nie do lodówki) miejsce do stężenia. Kroimy na małe kawałki i serwujemy do świątecznej małej czarnej.
Smacznego!